
Trine (32) deler Formel 1-hobbyen med nesten 100.000 følgere
Er du klar for årets Formel 1-sesong? Få følger det like tett som Trine Kleiveland, og med seg på reisen har hun nesten 100.000 følgere.
FORMEL 1: Denne helgen starter årets Formel 1-sesong, og både i og rundt sirkuset finner vi en rekke profiler med og uten norsk pass som følger det hele tett utover å bare se på løpene.
En av de er Trine Kleiveland. 32-åringen fra Bergen ble som mange andre bitt av Formel 1-basillen i det Korona-pandemien traff verden. For to år siden tok hun det et steg videre med egen Instagram-konto, og siden det har ting skutt fart.
– Jeg tenkte sånn «Hva har jeg å bidra med til dette? Jeg kan jo ingenting.» Men så gjorde jeg det bare og da tok det ikke lang tid før det begynte å rulle. Jeg hadde tydeligvis noe å bidra med likevel, og folk likte humoren jeg bringer til det. Innholdet jeg lager er veldig lite seriøst, men det var rom for det, forteller Kleiveland.
På Instagram er hun kjent som @nutsaboutf1, og der har hun hele 96.000 følgere fra hele verden.
Tett på førerne

De siste par sesongene har Kleiveland vært på plass på flere løp sammen med samboeren, blant annet på Monza, i Monaco og sist i Abu Dhabi under fjorårets sesongavslutning.
Disse turene har gang på gang ført til at hun har vært tett på en rekke førere og profiler. At hun har fått hilst på de fleste førerne og blant annet blitt intervjuet i det velkjente Sky Sports-programmet Teds Notebook omtaler hun som en rekke tilfeldigheter.
Et eksempel på det kom etter å ha trengt legehjelp på Monza, og brått ha vært inne i paddocken med tilhørende tilgang til førerne.
– Jeg fikk egentlig beskjed om å dra tilbake på hotellet og ikke anstrenge meg noe mer, men vi kunne jo ikke bare gå ut derfra! Plutselig kom Will Buxton forbi, han har jeg hatt litt kontakt med før, og han sa at her kommer førerne forbi når de skal forlate banen. Så da satt vi der til langt ut på kvelden, med bandasje på armen, og fikk hilst på nesten hele griden. Så det har vært ekstremt tilfeldig, forklarer hun.
Men hvilke førere har gitt det beste og verste inntrykket?
– Den som har satt mest spor er kanskje Verstappen, for han er en kjip fyr altså. Om du møter han på tomannshånd er han sikkert hyggelig, men vi fikk litt sjokk. Folk var behersket der vi var, men folk sier jo så klart hei og roper på de når de kommer forbi, og han så ikke på folk engang. Lance Stroll var også ganske sur!
– Jeg har møtt Charles Leclerc et par ganger. Han er ekstremt snill og tar seg tid til folk uansett hvor og når de møter på han. Han er altså så tålmodig. Alex Albon er også ekstremt tålmodig og hyggelig, fortsetter Kleiveland.
Pre season hos Ferrari

Sesongstarten nytes hjemmefra, men Kleiveland har nylig vært tett på teamet som kanskje har flest øyne rettet mot seg i år: Ferrari. Hun var nemlig en av få inviterte på et Puma-arrangement på Maranello for kort tid siden, med Lewis Hamilton og Charles Leclerc på plass.
– Jeg har ikke helt klart å samle meg enda eller forstått hva som skjedde. Vi fikk hot laps på Fiorano, Hamilton og Leclerc var der og alt var bare helt sykt. Jeg er kjempestolt over at jeg har kommet dit at jeg får være med på noe sånt. Altså, bare det å få puste samme luften som Hamilton og Leclerc var stort i seg selv!

Ved siden av jobben som butikkmedarbeider bruker Kleiveland timesvis på hobbyen hver uke, og selv om man kanskje skulle tro at over 90.000 følgere medfører en rekke betalte samarbeid og sponsede turer er ikke det tilfelle.
– Det er mye penger som går ut for å holde på med dette. Det kommer ikke noe inn utenom å av og til få dekket billetter og sånne ting. Folk tror nok at det er mye mer lukrativt enn det der er, slår hun fast.
Gleden med å lage videoer og annet innhold er all motivasjonen som trengs for å bruke så mye tid på å underholde andre Formel 1-entusiaster.
– Jeg koser meg så sinnsykt med å lage disse dustevideoene mine, og jeg synes det er så gøy å se responsen man får når man legger ned arbeid i ting. Det blir så godt tatt imot, og selv om det ikke er jobben min gir det meg veldig mye!
Følg Australia Grand Prix på vår oppslagstavle, og få full oversikt over alle sendetider i vår helgeplanlegger!