
Dette er nytt i årets Formel 1
Litt av hvert har endret seg siden sist. Her er endringene du trenger å vite om før årets Formel 1-sesong.
FORMEL 1: Denne uken ruller en ny Formel 1-sesong i gang. Mye er likt som før, men mye er også endret. Her er en liten oversikt over de viktigste endringene.
Sesongstarten tilbake «down under»
For første gang siden 2019 ruller Formel 1-sesongen i gang i Australia. Med andre ord er det bare å stille vekkeklokka, for det meste foregår tidlig på morgenen norsk tid.
Alle sendetider får du som alltid i vår helgeplanlegger!
Nye førere
Denne sesongen er det flere nye ansikter på griden.
I Haas kommer Oliver Bearman inn som fast fører etter å ha fått noen innhopp i fjor. Briten har tidligere vunnet tysk og italiensk Formel 4, og i sine tre Formel 1-løp har han blitt nummer 7, 10 og 12.

Sauber har i år en helt ny førerduo, og en av førerne er Gabriel Bortoleto. Brasilianeren har vunnet både Formel 3 og Formel 2 på første forsøk, og det er knyttet stor spenning til hva han kan få til i Formel 1.
Jack Doohan kjørte i sesongavslutningen i Abu Dhabi, og nå kommer han inn på fulltid i Alpine. Allerede nå er han under stort press med rykter som vil ha det til at reservefører Franco Colapinto kan erstatte han innen få løp. Doohan starter forøvrig på hjemmebane i Australia.
Isack Hadjar er mest kjent for sine raseriutbrudd, men i fjor ble han uansett nummer to i Formel 2 bak Gabriel Bortoleto. Det var nok til å få sjansen i Racing Bulls ved siden av Yuki Tsunoda.
Sist men ikke minst har vi Andrea Kimi Antonelli. Mercedes stjerneskudd som kjempet mot Martinius Stenshorne i FRECA i 2023, før han hoppet rett opp til Formel 2. Nå har han fått den utakknemlige oppgaven med å erstatte selveste Lewis Hamilton.
Og førere i nye team..

Men det er flere endringer enn som så. Det er kun Aston Martin (Alonso/Stroll) og McLaren (Norris/Piastri) som ikke går inn i sesongen med en endring i førerkabalen.
Den største overgangen er det Lewis Hamilton som står for. Briten med hele syv VM-titler går fra Mercedes til Ferrari, og det er knyttet stor spenning til hva han kan få til for det italienske teamet.
Den overgangen medførte at Carlos Sainz måtte skifte beite. Spanjolen endte til fleres overraskelse opp i Williams, og nå er spørsmålet om han kan lede teamet tilbake til toppen. På testingen, som naturlig nok kun er nettopp en test, var det Williams og Sainz som var raskest.
Mange er også spente på hva Liam Lawson kan få til. Han er ikke lenger en rookie, men han har fortsatt ikke kjørt en full sesong. Etter høstens innhopp hos Racing Bulls får han nå sjansen i Red Bull ved siden av Max Verstappen.
Nico Hülkenberg går fra Haas til Sauber, mens Esteban Ocon kommer inn som hans erstatter i Haas fra Alpine.
Ingen poeng for raskeste runde
Nytt av året er det at det ikke lenger deles ut poeng for raskeste runde. Dermed er det nå kun plassering i løp som har noe å si i mesterskapet.
Nytt kjølesystem
Formel 1 – 2025 | |
14.-16. mars | Australia Grand Prix |
21.-23. mars | Kina Grand Prix |
4.-6. april | Japan Grand Prix |
11.-13. april | Bahrain Grand Prix |
18.-20. april | Saudi-Arabia Grand Prix |
2.-4. mai | Miami Grand Prix |
16.-18. mai | Emilia Romagna Grand Prix |
23.-25. mai | Monaco Grand Prix |
30. mai-1. juni | Spania Grand Prix |
13.-15. juni | Canada Grand Prix |
27.-29. juni | Østerrike Grand Prix |
4.-6. juli | Storbritannia Grand Prix |
25.-27. juli | Belgia Grand Prix |
1.-3. august | Ungarn Grand Prix |
29.-31. august | Nederland Grand Prix |
5.-7. september | Italia Grand Prix |
19.-21. september | Aserjajdsjan Grand Prix |
3.-5. oktober | Singapore Grand Prix |
17.-19. oktober | USA Grand Prix |
24.-26. oktober | Mexico Grand Prix |
7.-9. november | Sao Paulo Geand Prix |
21.-23. november | Las Vegas Grand Prix |
28.-30. november | Qatar Grand Prix |
5.-7. desember | Abu Dhabi Grand Prix |
Formel 1 besøker flere baner hvor varmen kan bli en stor utfordring. Dette har nå blitt tatt tak i ved innføringen av et nytt kjølesystem. Om værmeldingen spår 31 grader eller varmere i løpet av et løp må teamene sette på et tilpasset kjølesystem på bilene. Dette fører samtidig til en økning i vektgrensen for bilene i det aktuelle passet.
Strengere kontroll på vinger
I fjor ble fleksible vinger et hett tema i paddocken. Dette var spesielt knyttet til McLaren som utnyttet et smutthull for å nærmest få en ekstra DRS-funksjon på bakvingen. Nå vil kontrollene av dette bli strengere for å unngå lignende hendelser.
Strengere straffer for banning
FIA har innført svært strenge straffer for banning, og dette påvirker Formel 1-førerne. Allerede har Adrien Fourmaux fått en klekkelig bot i Rally-VM, og i Formel 1 blir det enda mer kostbart.
FIA har inkludert en rekke ting under det de kaller dårlig oppførsel, blant annet å banne eller si noe som kan skade FIA. Et tilfelle straffes for Formel 1-førere med 40.000 euro i bot. Skjer det igjen innen to år må man betale 80.000 euro, og skjer det en tredje gang ender det med 120.000 euro i bot, en måneds suspensjon og poengtrekk i mesterskapet.
Flere rookie-treninger
Som nevnt kommer det en rekke rookies inn på griden, og det kommer også flere sjanser for rookies i treningene. Kvoten dobles fra to treninger per team til fire treninger per team der man må slippe til en rookie. Det defineres som en fører som ikke har kjørt mer enn to Formel 1-løp.