Sammen med teamkamerat Raphael Rennhofer sikret Emil Heyerdahl to av to mulige pallplasser 9 debuthelgen.

Emil (22) fryktet karriereslutt:

Sosiale medier ble redningen

Emil Heyerdahl var redd han ikke skulle komme til start, men i debuthelgen slo han til med sine første pallplasser på fire år. 

Publisert Sist oppdatert

RACING: Endelig sto Emil Heyerdahl på pallen igjen, og det også to ganger i løpet av en løpshelg. Sett bort fra en topplassering i klassen i et NLS-løp for tre år siden må vi helt tilbake til 2021 for å finne forrige gang Heyerdahl kunne juble på pallen. 

RACING: Endelig sto Emil Heyerdahl på pallen igjen, og det også to ganger i løpet av en løpshelg. Sett bort fra en topplassering i klassen i et NLS-løp for tre år siden må vi helt tilbake til 2021 for å finne forrige gang Heyerdahl kunne juble på pallen. 

Etter noen sesonger i GT4 European Series gikk Heyerdahl i år over til GT4 Tyskland, men han fortsatte samarbeidet med Porsche-teamet Wimmer Werk Motorsport. Med ny teamkamerat i Raphael Rennhofer med på laget ble det suksess fra start.

– En ekstremt bra helg, og dette er jo faktisk mine to første pallplasser i GT4, og det er jo litt sykt å si etter å ha hatt farten nå de siste to årene, så det er jo en ekstremt stor lettelse å endelig få til en pallplass, forteller Heyerdahl, som står igjen med en andreplass og en tredjeplass fra Oschersleben, til Parc Fermé.

Fryktet karriereslutt

Emil Heyerdahl.

Men skrur vi tiden bare noen måneder tilbake var ikke den samme gleden der. Emil var ikke sikker på om han i det hele tatt ville komme til start denne sesongen. 

– Vi jobbet veldig mye for å i det hele tatt komme på start. Det er jo et sirkus som er veldig veldig dyrt, forteller han. 

Og det har vært tider der han var usikker på om han ville klare å holde karrieren gående. 

– Man kommer til et punkt hvor man bare må bestemme seg om det her er noe man vil fortsette med, eller om man skal tilbake til skolebenken eller satse på noe annet. For min del har jeg aldri vært i tvil, sier Heyerdahl, før han raskt retter på eget utsagn.

– Eller, det har jeg. Skal jeg være ærlig så har jeg vært litt i tvil innimellom. For det er ekstremt tøft når man sitter i februar og alt må være bekreftet i mars, og man sitter med 10% av budsjettet.

Veien til å holde seg flytende kom via økt engasjement i sosiale medier, som blant annet har resultert i en omstridt sponsoravtale med Onlyfans, og at han nå er en del av stallen til kjendismanager David Eriksen. 

– For min del har sosiale medier reddet veldig mye for min karriere. Uten det hadde jeg ikke vært i en racerbil i fjor eller i år, så enkelt er det. 

Da spiller det ingen rolle at ikke alle støtter valgene han har tatt på veien. 

– Det har vært kritisert innad i miljøet og mye snakk om det, men dette er min eneste mulighet. Jeg hadde ikke vært her jeg er nå om jeg skulle brydd meg om alle meldinger og alt jeg har hørt. Det er viktig å ta sine egne valg, og det er viktig å kunne finne andre veier enn den tradisjonelle veien. Man må tenke litt nytt, slår han fast. 

Tidlig hjelp

At reisen med sosiale medier har tatt såpass av kan han takke driftingstjernen Fredric Aasbø for. 

– Mye av takken til det er vel egentlig en enkel melding til Fredric Aasbø for mange år siden, hvor jeg spurte om noen tips. Jeg fikk en lang melding tilbake med tips og triks, og det skal sies at jeg har ikke brukt alle de triksene i praksis, men bare det å få det lille kicket der når jeg var fersk, og at han tok seg tid til å sende den lange meldingen er litt kult å se tilbake på. 

å kjøre med Onlyfans på sidedøren medfører mye oppmerksomhet.

Samtidig ønsker unggutten å fremheve at det også ligger en betydelig jobb for å være best mulig ute på banen mellom alle snaps, tiktoker og reels som kastes ut i alle kanaler.

– Jeg tror folk glemmer at jeg faktisk gjør jobben som skal til på racingsiden også. Jobben med sponsorer, kjedelige timer på PCen, kjedelige treningsøkter og kjedelige mental-treningsøkter. 

Og sammen med en rekke prosjekter utenfor banen handler det nå først og fremst om racerføreren Emil igjen, etter at de gode resultatene omsider er på plass igjen. Det gleder hovedpersonen selv. 

– Det å faktisk få fokus og en artikkel på grunn av resultater, det er veldig veldig gøy. Og ikke kun fordi jeg går med en hvit fluffy genser på en motefestival, humrer 22-åringen. 

Takker Krognes

Emil har ikke fått på plass budsjetter til å kjøre samtlige løp de siste sesongene, og det tok over et halvt år fra siste løp i fjor høst frem til han igjen var i aksjon nå i 2025. 

Den begrensede tiden i racerbilen har dog ikke satt en stopper for Heyerdahl, og det takker han bilsportlandslaget og mentaltreener Jon Krognes for. 

– Det handler om å bruke mentaltrening og de tingene vi fokuserer på sammen med landslaget her i Norge, for det gjør ikke alle de internasjonale førerne. Det er viktig å finne de små tingene vi kan trene på her hjemme med simulator og hele den pakka der, og faktisk prestere når det teller, slår han fast. 

Jon Krognes er far til Aston Martins fabrikkfører Christian Krognes, som forøvrig ble nummer to på Nürburgring samtidig som Heyerdahl ble nummer to på Oschersleben. Krognes har vist vei med mentaltrening og visualisering som verktøy når man ikke er på banen, og dette har Heyerdahl kunnet nyte godt av i mange år. 

– Jeg fikk tilbakeblikk her for noen dager side faktisk, at jeg møtte Jon Krognes på løp for første gang i 2014. Det er 11 år siden! Så vi begynte veldig tidlig, og det jevne arbeidet har vært viktig fra vi hadde veldig tett kontakt før til at det nå har blitt en rutine for min del. 

Samtidig har landslaget i seg selv vært en viktig arena for Heyerdahl. 

– Det er ikke så ofte man ser alle fra landslaget fordi alle er på reise rundt omkring, men det å dele erfaringer innad i landslaget er ekstremt viktig når vi driver med en individuell idrett. 

GT4-sesongen går nå inn i en tidlig pause frem til juli, da Heyerdahl og co. ruller ut på Norisring. 

– Det er veldig godt å ligge på andreplass inn mot en lang pause i mesterskapet, så er det bare å prøve å holde på det momentumet her frem til Norisring, avslutter Heyerdahl. 

Powered by Labrador CMS